Pustki w elementach betonowych są traktowane jako wada, która ma znaczący wpływ na trwałość oraz nośność konstrukcji. Wystapienie pustek najczęściej jest spowodowane jedną z dwóch przyczyn. Pierwszą z nich jest powolna degradacja elementu betonowego poprzez jego wypłukiwanie lub kruszenie. Drugą przyczyną powstawania pustek w konstrukcji betonowej mogą być błędy wykonawcze takie jak nieodpowiednie układanie mieszanki betonowej lub niewystarczające zawibrowanie betonu.
Wypełnienie pustek w elementach betonowych jest konieczne z uwagi na zapewnienie odpowiedniej nośności konstrukcji, która została wyznaczona na etapie projektowym. Beton w konstrukcji żelbetowej w dużym uproszczeniu pełni funkcję przenoszenia sił ściskających oraz przekazywania sił rozciągających na stal zbrojeniową, dlatego w przypadku wystąpienia pustki w betonie element nie będzie mógł pracować zgodnie z założeniami co może w dłuższej perspektywie spowodować uszkodzenie lub całkowite zniszczenie konstrukcji. Z uwagi na powyższe argumenty w przypadku wystąpienia pustek w elementach betonowych należy je niezwłocznie uzupełnić w celu zapewnienia trwałości oraz bezpieczeństwa konstrukcji.
Jedną z najpopularniejszych metod uzupełniania trudnodostępnych pustek w elementach konstrukcyjnych jest wykonywanie iniekcji ciśnieniowej. W tym celu w miejscu przewidywanej pustki wykonuje się serię otworów iniekcyjnych, w które pod wpływem ciśnienia podawany jest odpowiedni bezskurczowy zaczyn cementowy. Iniekowany zaczyn cementowy w sposób szczelny uzupełnia powstałe pustki w konstrukcji betonowej, zapewniając odpowiednią nośność oraz trwałość elementu. W przypadku wykonywania prac związanych z wypełnianiem pustek w elementach konstrukcyjnych należy korzystać z usług firm posiadających odpowiednie doświadczenie oraz kadrę. Jest to istotne z uwagi na fakt, że każda naprawa konstrukcji wymaga indywidualnego podejścia w celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów