Hydroizolacja

Czym jest hydroizolacja ?

Hydroizolacja to zabezpieczenie chroniące budynek przed niszczącym działaniem wody i wilgoci. W celu wykonania hydroizolacji można posłużyć się wieloma rodzajami materiałów, należy jednak za każdym razem dostosować nasz wybór do warunków gruntowo-wodnych oraz geometrii i konstrukcji izolowanego budynki. Materiały służące do hydroizolacji budynku możemy podzielić na poniższe kategorie:

  • powłoki bitumiczne
  • folie z tworzyw sztucznych
  • płynne folie
  • mineralne szlamy izolacyjne

Przy doborze konkretnego rozwiązania hydroizolacji budynku należy wziąć pod uwagę przede wszystkim właściwości danego materiału. Dobrą praktyką jest konsultacja rozwiązania hydroizolacji z firmą profesjonalnie zajmującą się tego typu usługami. Jest to wskazane ponieważ często hydroizolacja zaproponowana w pierwotnym projekcie nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej szczelności. Drugim częstym przypadkiem, przez który warto jest zasięgnąć rady fachowców, jest przyjmowanie w rozwiązaniach projektowych hydroizolacji zbyt masywnej do danych warunków gruntowo-wodnych przez co Inwestor ponosi zbędne dodatkowe koszty.

Hydroizolacja - gdzie należy stosować ?

Hydroizolację należy stosować w każdym elemencie, który jest narażony na oddziaływanie wilgoci bądź wody. W standardowych budynkach hydroizolację wykonuje się na takich elementach jak:

  • Tarasy i balkony
  • Dachy
  • Ławy oraz płyty fundamentowe
  • Ściany piwnic oraz garaży podziemnych

Powyżej wymienione elementy są typowymi miejscami, w których wymagane jest wykonanie hydroizolacji. Sytuacja komplikuje się w przypadku pomieszczeń bądź elementów bardziej skomplikowanych i nietypowych. W przypadku ustalania hydroizolacji zachęcamy do korzystania z pomocy naszej firmy, w celu doboru odpowiedniego oraz kompleksowego rozwiązania.

Hydroizolacja - dlaczego należy stosować ?

Celem zastosowania hydroizolacji jest niedopuszczenie w przedostaniu się wody występującej na zewnątrz budynku do jego wnętrza. Uzasadnienia zastosowania odpowiedniej hydroizolacji oraz doboru odpowiedniego systemu można podzielić z uwagi na dwa główne aspekty. Pierwszym z nich są sprawy ekonomiczne wynikające z faktu, że dopuszczając wodę do wnętrza budynku narażamy się na powstanie znacznych zniszczeń takich jak odpadające tynki, łuszcząca się farba, pojawienie się wysoleń oraz ogólne wyniszczenie całej konstrukcji. Naprawienie każdej z wymienionych wyżej usterek wiąże się z poniesieniem znacznych kosztów oraz usterki będą się dalej pojawiały ponieważ poza naprawą poszczególnych uszkodzeń należy odtworzyć hydroizolację, której brak lub niewłaściwe wykonanie jest przyczyną problemu. Drugim powodem dla, którego należy wykonać odpowiednią hydroizolację są względy zdrowotne osób użytkujących budynek jest to związane z faktem, że często razem z pojawieniem się wilgoci wewnątrz budynku następuje rozrost grzybów oraz pleśni będących zagrożeniem dla człowieka.