Iniekcja

Na czym polega iniekcja

Ogólnie rzecz ujmując iniekcja oraz metody iniekcyjne polegają na wprowadzeniu do struktury materiału lub w pustki lub rysy występujące strukturze elementu odpowiedniego preparatu, którego celem jest polepszenie właściwości materiału, jego naprawienie lub uzyskanie dodatkowych właściwości np. uzyskanie przez przegrodę odpowiedniego stopnia wodoodporności. Preparat iniekcyjny zazwyczaj wprowadza się poprzez wykonane w elemencie otwory, w które w zależności od przyjętego systemu instaluje się pakery iniekcyjne blokujące “cofanie” się preparatu. Sam proces iniekcji polegający na wprowadzeniu iniektu do struktury elementu budynku poprzez wykonane otwory w zależności od przyjętego systemu odbywa się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest metoda grawitacyjna, w której podczas iniekcji preparat dostaje się w strukturę materiału jedynie pod wpływem parcia grawitacyjnego oraz często wykorzystując podciąganie kapilarne. Iniekcja z użyciem metody grawitacyjnej jest zalecana jedynie do przegród o wysokiej chłonności oraz stosunkowo małej szerokości. Drugą metodą jest metoda ciśnieniowa, w której wprowadzenie iniektu odbywa się z użyciem odpowiedniej pompy. Zastosowanie pompy w tym rodzaju iniekcji umożliwia wprowadzenie materiału znacznie głębiej oraz w trudniej dostępne rejony przez co sama iniekcja jest znacznie bardziej efektywna. W celu doboru odpowiedniego sposobu iniekcji zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy pomogą w doborze technologii i materiału oraz w wykonaniu tego typu prac budowlanych.

Iniekcja - zastosowania w budownictwie

Obecnie metody iniekcyjne są często wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie zwłaszcza w przypadku renowacji obiektów zabytkowych oraz naprawy usterek w nowych budynkach. Obecnie iniekcja najczęściej wykorzystywana jest do naprawy lub wykonania izolacji przeciwwodnej od wewnętrznej strony budynków, gdzie dostęp z zewnątrz jest utrudniony. Iniekcję często stosuje się także do zespalania popękanych konstrukcji aby zwiększyć jej trwałość lub w celu uzyskania odpowiednich wymagań wytrzymałościowych. Powyżej wymienione przypadki są jedynie przykładowymi obszarami w których obecnie stosuje się metody iniekcyjne.

Zalety stosowania iniekcji

Jedną z największych zalet iniekcji jest możliwość jej użycia w celu wykonania niektórych typów napraw w sposób opłacalny kosztowo przy jednocześnie małej ingerencji w konstrukcje. Poza powyższym iniekcje charakterysuje także:

  • krótki czas realizacji
  • niska inwazyjność metody
  • możliwość wykonywania napraw w funkcjonującym obiekcie
  • w wielu przypadkach niższe koszty w porównaniu z innymi metodami napraw