NAPRAWA KONSTRUKCJI MUROWYCH I KAMIENNYCH (PĘKNIĘCIA ELEWACJI)

Offer Image

NAPRAWA KONSTRUKCJI MUROWYCH I KAMIENNYCH (PĘKNIĘCIA ELEWACJI)

(PĘKNIĘCIA ELEWACJI)

Konstrukcje murowane zabytkowe oraz nowoprojektowane często podlegają zarysowaniu. W przypadku zaobserwowania tego typu uszkodzeń należy rozważyć wykonanie naprawy konstrukcji murowej poprzez zastosowanie odpowiedniej technologii dostosowanej do rodzaju zniszczenia jego skali oraz powodu powstania uszkodzenia.

Naprawa konstrukcji murowanych budynków zabytkowych

W przypadku rozpoczynania prac związanych z renowacją lub remontami obiektów zabytkowych częstym problem są spękane lub uszkodzone w inny sposób konstrukcje murowe. Jednym z pierwszych kroków jakie należy podjąć w celu przywrócenia obiektu zabytkowego do stanu zapewniającego jego bezpieczne użytkowanie jest odpowiednie przygotowanie oraz wzmocnienie elementów konstrukcyjnych. W takich przypadkach z uwagi na brak możliwości rozebrania obiektu pojawia się potrzeba wykonania naprawy konstrukcji murowych z użyciem odpowiedniej technologii. Jeżeli w remontowanym budynku zostaną zaobserwowane rysy, pęknięcia spoin bądź rozwarstwienie warst cegieł należy rozważy wykonanie naprwy. Obecnie występuje wiele sposobów wykonania skutecznej naprawy elementów murowych zapewniających trwałość oraz bezpieczeństwo konstrukcji. Przystępując do tego typu prac zawsze należy korzystać z pomocy konserwatora zabytków i projektanta oraz wybierać firmy posiadające odpowiednie kwalifikacje.

Naprawa rys oraz pęknięć w konstrukcji murowej

Jeżeli w remontowanym budynku występują liczne spękania ścian lub stropów spowodowane między innymi pracą konstrukcji lub nierównomiernym osiadaniem, należy w celu zapewnienia odpowiedniej trwałości konstrukcji, wykonać prace naprawcze. Jedną z podstawowych metod napraw spękanych konstrukcji murowych jest wprowadzenie w uszkodzone spoiny odpowiednich prętów zbrojeniowych ze stali nierdzewnej o kształcie helikoidalnym. Pierwszym krokiem w tego typu pracach jest usunięcie uszkodzonej spoiny z części grubości muru. Następnie w tak przygotowanej spoinie umieszcza się pewną ilość zaprawy, w którą następnie wtapia się wspomniane wyżej pręty zbrojeniowe. Wykonana tym sposobem naprawa konstrukcji murowanej pozwala na odtworzenie estetycznego wyglądu muru oraz zapobiega powstawaniu pęknięć w przyszłości.

Naprawa konstrukcji murowych z użyciem iniekcji

W przypadku elementów murowych w budynkach zabytkowych możemy spotkać się z wykruszającą się zaprawą lub pustkami w strukturze elementów murowych. Jest to niebezpieczne zjawisko mające swoje konsekwencję w zmniejszeniu nośności elementów konstrukcyjnych. Jednym z przykładowych rozwiązań wykorzystywanych do naprawy konstrukcji murowych poprzez jej uszczelnienie i zwiększenie spójności przegrody jest wykonanie iniekcji odpowiednią zaprawą naprawczą. W tym celu w elemencie murowym wykonuje się szereg otworów, do których pod ciśnieniem wtłaczana jest odpowiednia zaprawa. Iniekt po związaniu w przegrodzie zwiększa spójność muru oraz wciąga do pracy konstrukcji elementy wokół, których pierwotna zaprawa została zdegradowana. Naprawa konstrukcji murowanych z użyciem metod iniekcyjnych jest obecnie coraz częściej spotykana z uwagi na stosunkowo niskie koszty wykonania oraz wysoką efektywność.