INIEKCJA STRUKTURALNA - hydroizolacja fundamentów

Offer Image

INIEKCJA STRUKTURALNA - hydroizolacja fundamentów

Czym jest iniekcja strukturalna?

Iniekcja strukturalna jest jedną ze standardowych metod odtworzenia izolacji pionowej, zastosowanie tej metody jest wskazane w przypadku wykonania izolacji ścian, do których dostęp od zewnętrznej strony budynku jest utrudniony przez brak możliwości wykonania wykopu odsłaniającego ścianę. Odtworzenie izolacji pionowej metodą iniekcji strukturalnej polega na wstrzyknięciu w element zawilgocony odpowiedniego rodzaju żywicy pod znacznym ciśnieniem poprzez wcześniej nawiercone w ścianie otwory. Pory oraz pustki w murze zostają wypełnione preparatem iniekcyjnym tworząc wysokiej klasy szczelną hydroizolacje oraz dodatkowo wzmacniają element poprzez jego zespolenie.

Kiedy zalecana jest iniekcja strukturalna?

Wykonanie iniekcji strukturalnej zalecane jest w przypadku kiedy należy odtworzyć lub naprawić pierwotną izolację pionową budynku a wykonanie wykopu od strony zewnętrznej odsłaniającego ścianę jest niemożliwe lub nieopłacalne finansowo. Iniekcja strukturalna doskonale nadaję się także do wykonywania izolacji pionowej podczas renowacji obiektów zabytkowych, stosowanie tej metody przy pracach w budynkach objętych nadzorem konserwatorskim umożliwia wykonanie szczelnej hydroizolacji bez narażania elewacji budynku na uszkodzenie oraz pozwala ominąć problemy związane z odkopywaniem ścian fundamentowych kamienic, które często znajdujących się w obrębie zabytkowych centrów miast.

Iniekcja strukturalna ścian - sposób wykonania i zasada działania

W celu wykonania izolacji pionowej za pomocą iniekcji strukturalnej wykonuje się w ścianie szereg otworów, rozstaw otworów oraz głębokość wiercenia ustala się na podstawie grubości przegrody, stopnia zawilgocenia oraz materiału, z którego została wykonana przegroda. Następnie w wywiercone otwory umieszcza się pakery iniekcyjne, które umożliwiają wtłoczenie w ścianę iniektu pod znacznym ciśnieniem jednocześnie blokując wypłynięcie iniektu po zakończeniu wtłaczania preparatu w przegrodę. Obecnie na rynku jest wiele preparatów uszczelniających przeznaczonych do iniekcji takich jak żele akrylowe lub żywice poliuretanowe, jednak dobór odpowiedniego materiału jest zależny od materiału przegrody jej grubości i stopnia zawilgocenia. Wtłoczony do przegrody preparat iniekcyjny wypełnia rysy, pustki i kapilary materiału tworząc szczelną izolację pionową chroniącą przed penetracją wody do wnętrza budynku, dodatkową korzyścią wynikającą z zastosowania iniekcji ciśnieniowej jest wzmocnienie elementu ściennego poprzez jego lepsze zespolenie i uzupełnienie pustek. Zdarza się, że proces iniekcji należy miejscowo powtórzyć w celu umożliwienia pełnego wyschnięcia ściany. Po związaniu materiału iniekcyjnego pakery są usuwane a otwory zasklepiane odpowiednią zaprawą następnie można przystępować do wykonywania tynków renowacyjnych.

Iniekcja strukturalna garaży

W garażach podziemnych gdzie zazwyczaj odtworzenie izolacji przeciwwodnej ścian od zewnątrz jest niemożliwe lub wiązałoby się z wysokimi kosztami idealnym rozwiązaniem wydaje się iniekcja strukturalna, którą można wykonać od wewnętrznej strony budynku. Dodatkową korzyścią z zastosowania iniekcji jest możliwość uszczelnienia przecieków na styku między fundamentem a ścianą oraz w miejscach przerw roboczych.

Iniekcja strukturalna fundamentów

Metoda iniekcyjna pozwala także na odtworzenie izolacji płyty fundamentowej oraz na styku między ścianą a ławą fundamentową dzięki wykonywaniu otworów pod kątem około 45 stopni co umożliwia wprowadzenie iniektu uszczelniającego w zawilgocone połączenie elementów. Iniekcja strukturalną można zastosować w przypadku potrzeby zespolenia spękanej płyty fundamentowej, ściany żelbetowej płyty stropowej.

Obszary stosowania iniekcji strukturalnej

  • uszczelnianie spękanych ścian i płyt betonowych i żelbetowych
  • uszczelnienia szybów windowych
  • uszczelnienia tuneli
  • uszczelnienia przejść podziemnych

Zalety iniekcji strukturalnej

  • odtworzenie izolacji bez prac ziemnych
  • wysoka efektywność
  • wysoka jakość wykonanej izolacji
  • niski koszt wykonania
  • możliwość uszczelnienia trudno dostępnych miejsc