Iniekcja kurtynowa jest metodą stosowaną do odtworzenia izolacji pionowych i poziomych takich elementów jak ściany, mury, ławy i płyty fundamentowe. Zastosowanie tej metody sprawdza się w przypadku gdy wykonanie izolacji tradycyjnymi metodami jest niemożliwe lub odsłonięcie elementu do uszczelnienia wiązałoby się z dużymi kosztami. Zawilgocenia lub nieszczelności na elementach istniejących budynków często spowodowane są błędnym wykonaniem pierwotnej izolacji zewnętrznej. Innymi przyczynami powstawania nieszczelności mogą być także zmienne warunki wód gruntowych, starzenie się hydroizolacji, brak zastosowania izolacji w przypadku obiektów zabytkowych oraz ruchy obiektu spowodowane jego osiadaniem lub pracą. Iniekcja kurtynowa jest skuteczną metodą wykonania wtórnej izolacji budowli jednak jej skuteczność jest uwarunkowania użyciem odpowiednio dobranych preparatów, oraz wykonania przez doświadczony zespół.
Metoda iniekcji kurtynowej jest stosowana do wykonania wtórnej izolacji elementów budynków trwale przykrytych gruntem takich jak piwnice, tunele, kanały, szyby windowe i ściany fundamentowe. W celu wykonania iniekcji kurtynowej wykonuje się w uszczelnianym elemencie odpowiednią ilość otworów prowadzących na zewnątrz przegrody, w które następnie instaluje się pakery iniekcyjne. Kolejnym krokiem jest wtłoczenie z użyciem pompy materiału izolującego (żelu akrylowego). Żel miesza się z gruntem, żeby po zastygnięciu stworzyć po zewnętrznej stronie elementu szczelną kurtynę izolacyjną, chroniącą budynek przed działaniem wody.
Iniekcja kurtynowa może być także zastosowana do odtworzenia izolacji przeciwwodnej elementów poziomych takich jak płyty i ławy fundamentowe. W tym celu wykonuje się przewierty pionowe w płycie oraz pod odpowiednim kątem na połączeniu fundamentu z ścianami, w które następnie wtłaczany jest preparat iniekcyjny. Poprzez zastosowanie tej metody uzyskujemy trwałą izolację w dowolnym miejscu konstrukcji.
Iniekcja kurtynowa dzięki możliwości wykonania od wewnątrz jest jedną z najlepszych metod służących do odtworzenia izolacji istniejącego budynku. Dzięki odpowiedniemu umiejscowieniu otworów iniekcyjnych wykonanie iniekcji kurtynowej tworzy wokół elementów szczelną powłokę zabezpieczająca przed penetracją wody. Odtworzenie hydroizolacji jest kluczowe np. w przypadku renowacji oraz adaptacji budynków zabytkowych.