Iniekcja krystaliczna jest jedną z metod służących do wykonywania izolacji poziomej mającej na celu odcięcie dopływu wody kapilarnej w przegrodzie oraz osuszenie zawilgoconych murów lub innych elementów konstrukcji budynku. Zasada działania iniekcji krystalicznej oparta jest na wprowadzeniu w zawilgocone kapilary materiału odpowiedniego materiału izolacyjnego, który zapobiega dalszej migracji wody gruntowej wewnątrz przegrody.
Metoda iniekcji krystalicznej jest obecnie szeroko stosowana w przypadku potrzeby usunięcia wilgoci w ścianach i fundamentach budynków istniejących. Zastosowanie iniekcji krystalicznej w przypadku odtworzenia izolacji poziomej w istniejącym obiekcie jest często podyktowane względami ekonomicznymi. Odtworzenie hydroizolacji z użyciem iniekcji krystalicznej pozwala na prowadzenie prac od wewnątrz budynku dzięki czemu można pominąć konieczność odkopywania uszczelnionego elementu.
Rozpoczynając prace związane z wykonaniem iniekcji krystalicznej w zawilgoconym murze w pierwszej kolejności należy wykonać szereg odwiertów na wysokości około 15cm od poziomu posadzki o głębokości w równej około 2/3 grubości muru. Następnie w wywiercone otwory zostają montowane w zależności od systemu producenta pakery iniekcyjne przez, które pod ciśnieniem wtłaczany jest płyn iniekcyjny lub w przypadku technologii grawitacyjnej montowane są gotowe pojemniki z iniektem wnikającym w mur pod wpływem działania siły grawitacji. Po upewnieniu się, że preparat do iniekcji krystalicznej odpowiednio wniknął w przegrodę należy zaślepić wywiercone otwory. Ostatnim etapem jest kontrolowanie czy iniekcja przebiegła pomyślnie poprzez monitorowanie wysychania ściany.
Po wykonaniu hydroizolacji metodą iniekcji krystalicznej, tak jak było wspomniane w powyższym akapicie, ważne jest obserwowanie czy iniektowana ściana zaczyna wysychać. Proces ten najlepiej widać poprzez zmianę koloru wysychającej przegrody. Sam proces wysychania po zastosowaniu iniekcji krystalicznej może potrwać nawet do kilku miesięcy przy ścianach o znacznej grubości. Aby przyspieszyć ten proces można skorzystać z osuszaczy lub innego rodzaju urządzeń przyspieszających migrację wilgoci.