TYNK RENOWACYJNY (SZEROKOPOROWY)

Offer Image

TYNK RENOWACYJNY (SZEROKOPOROWY)

Tynki renowacyjne po hydroizolacji

Zastosowanie tynków renowacyjnych jest wskazane przy remoncie ścian, które uległy znacznemu zawilgoceniu. Wykonanie tynków renowacyjnych charakteryzujących się bardzo dobrą paroprzepuszczalnością i hydrofobowością, przyspiesza wysychanie ściany oraz zapobiega powstawaniu wykwitów i niszczeniu farb.

Zasada działania tynku renowacyjnego

Po prawidłowym wykonaniu izolacji wtórnej ścian fundamentowych (iniekcja strukturalna, kurtynowa) w ścianie znajduje się jeszcze wilgoć oraz skumulowane w materiale sole. Wykonanie izolacji w zawilgoconym i zasolonym budynku zapobiega dalszemu rozpowszechnianiu się tych zjawisk w przegrodzie jednak nie powoduje usunięcia z murów zawartych w nich soli. Tynki renowacyjne dzięki swojej porowatej strukturze znacząco przyspieszają pozbywanie się wilgoci z przegrody, wchłaniając ją z muru i następnie oddają do atmosfery w postaci pary wodnej. Dodatkowo w trakcie usuwania wilgoci tynki renowacyjne zatrzymują w swojej strukturze migrujące szkodliwe sole, dzięki czemu chronią ścianę przed powstawaniem wykwitów i niszczeniem warstw malarskich. Sole są zbierane w porach tynku dlatego warunkiem skuteczności warstwy jest szczelnie zrobiona hydroizolacja oraz odpowiednio dobrana grubość oraz materiał tynku renowacyjnego.

Wykonanie tynku renowacyjnego

Przed wykonaniem tynku renowacyjnego należy zadbać o prawidłowe wykonanie izolacji przeciwwodnej. Następnie należy odpowiednio przygotować powierzchnię ściany usuwając stary zawilgocony tynk (o ile taki znajduje się na ścianie), jeżeli tynkowana ściana wykonana jest z ceramiki należy przeczyścić spoiny oraz wyrównać je oraz pozostałe nierówności podkładowym tynkiem wyrównawczym. Kiedy ściana zostanie wyrównana należy wykonać warstwę sczepną (tak zwaną obrzutkę) zapewniającą odpowiednią przyczepność następnych warstw tynku renowacyjnego. Po wyschnięciu obrzutki należy nałożyć podkładowy tynk renowacyjny, w przypadku tynkowania ściany o znacznym stopniu zasolenia należy dodatkowo zastosować tynk o zwiększonej możliwości magazynowania soli. Po wyschnięciu warstw podkładowych można przystąpić do nakładania właściwego tynku renowacyjnego, wygładzenia dedykowaną szpachlą wygładzającą.

Tynki renowacyjne w budynkach zabytkowych

W przypadku wykonywania prac na obiektach zabytkowych tynki renowacyjne są doskonałym rozwiązaniem zapewniającym odpowiednią jakość ścian poddanych renowacji. Dzięki właściwościom wiązania soli zawartych w zawilgoconym murze po wykonaniu izolacji zastosowanie tynków renowacyjnych zapewni doskonały wygląd remontowanych zabytków na długie lata.

Kiedy należy wykonać tynk renowacyjny

Tynki renowacyjne można wykonywać na mokrym murze jednak, należy pamiętać że nie zastępują one hydroizolacji pionowej i poziomej a służą jako warstwa wspomagająca wysychanie przegrody oraz blokująca degradację wyremontowanych ścian. Dlatego do wykonywania tynków renowacyjnych należy przystąpić po wykonaniu prawidłowej hydroizolacji jedną z poniższych metod:

  • iniekcja strukturalna
  • iniekcja krystaliczna
  • iniekcja kurtynowa
  • naprawa izolacji klasycznymi metodami

Zalety tynku renowacyjnego

  • wspomaganie migracji wilgoci z murów
  • wysoka paroprzepuszczalność
  • stały wygląd zewnętrzny
  • możliwość malowania systemowymi farbami
  • wysoka absorpcja soli i powstrzymywanie wykwitów
  • możliwość nanoszenia na mokry mur