HYDROIZOLACJA Z MAT BENTONITOWYCH

Offer Image

HYDROIZOLACJA Z MAT BENTONITOWYCH

Hydroizolacja z mat bentonitowych jest stosowana do wykonywania izolacji pionowej i poziomej elementów budynku poddanych stałemu parciu wody gruntowej takich jak ściany i płyty fundamentowe. Poprawnie wykonana izolacja z mat bentonitowych tworzy szczelną powłokę hydroizolacyjną o wysokiej wytrzymałości na uszkodzenia. Maty bentonitowe są materiałem izolacyjnym składającym się zazwyczaj z trzech elementów geowłókniny polipropylenowej, geotkaniny oraz zawartego między nimi granulatu bentonitowego. Bentonit zapewnia nieprzepuszczalność tego rodzaju membraną, granulat pod wpływem wody pęcznieje tworząc szczelną powłokę oraz dodatkowo wnika w rysy i pęknięcia uszczelniając konstrukcje.

Zastosowanie mat bentonitowych

Izolacje z mat bentonitowych doskonale nadają się do zapewnienia szczelności elementów budynków znajdujących się poniżej poziomu terenu, które są poddane ciągłemu parciu wód gruntowych. Przykładowymi zastosowaniami mat bentonitowych są izolacje:

  • garaży podziemnych
  • ścian fundamentowych
  • płyt fundamentowych
  • budowli podziemnych
  • przejść i tuneli podziemnych

Hydroizolacja pozioma matami bentonitowymi

Maty bentonitowe można wykorzystać do wykonania izolacji takich elementów jak płyty fundamentowe, szyby windowe i zbiorniki wodne. Przy wyborze izolacji poziomej z mat należy zwrócić uwagę, że materiał bentonitowy najlepiej izoluje jeżeli ma ograniczoną swobodę pęcznienia dlatego jego zastosowanie jest idealnym wyborem w przypadku wykonywania hydroizolacji pod płytami fundamentowymi. Maty bentonitowe można układać na odpowiednio przygotowane podłoże, którym może być podkład z chudego betonu, zagęszczona warstwa kruszywa lub stabilizowane podłoże gruntowe.

Maty bentonitowe należy układać na podłożu bez występujących zastoin wody. Podczas układania maty bentonitowej laminowanej należy montować membranę stroną foliowaną do kierunku napierającej wody, natomiast geowłóknina powinna być skierowana do izolowanego elementu. Maty należy układać z zachowaniem zakładu wynoszącego co najmniej 10cm. Żeby uniknąć przemieszczania poszczególnych arkuszy membrany stosuje się specjalne zszywki mocujące matę do podłoża. Wykonując izolację poziomą należy pamiętać o wyprowadzeniu membrany przy krawędzi płyty na szalunek w celu zapewnienia połączenia między izolacją pionową i poziomą.

Hydroizolacja ścian matami bentonitowymi

W przypadku występowania wysokiego poziomy wód gruntowych w miejscu budowanego obiektu jednym z najlepszych materiałów na wykonanie izolacji pionowej są maty bentonitowe. Hydroizolacja matami bentonitowymi dzięki właściwością samego materiału uszczelniającego jest odporna na stałe parcie hydrostatyczne oraz zapewnia szczelność nawet w przypadku zarysowania konstrukcji lub drobnych uszkodzeń samej maty izolacyjnej. Izolacje pionowe z mat bentonitowych można wykonywać na dwa sposoby, pierwszym z nich jest montaż mat bezpośrednio do szalunku przed betonowaniem elementu, przy zachowaniu odpowiednich zakładów oraz dedykowanego systemu mocującego. Sposób ten zapewnia trwałe zespolenie maty bentonitowej z konstrukcją betonową, przy wykonywaniu hydroizolacji tą metoda należy zwrócić uwagę na zostawienie odpowiednich naddatków mat od dołu i góry elementu w celu ich połączenia z izolacją poziomą. Innym sposobem wykonania izolacji bentonitowej jest montaż mat na wykonany już element betonowy. Przed przystąpieniem do montażu należy odpowiednio przygotować powierzchnię ściany poprzez jej szlifowanie i gruntowanie. Następnie na przygotowane podłoże można montować maty bentonitowe z użyciem odpowiednich klejów lub systemowych łączników mechanicznych. Po wykonaniu izolacji pionowej i połączeniu jej z izolacją poziomą należy od razu przystąpić do zasypów zagęszczonym gruntem niezawierającym elementów mogących uszkodzić warstwę izolacji.