Wykonanie szczelnej hydroizolacji pionowej i poziomej zabezpieczającej elementy budynku przed działaniem wody gruntowej, jest kluczowe dla trwałości konstrukcji. Dobrej jakości izolacja przeciwwodna znacząco wpływa na długość oraz jakość użytkowania obiektów budowlanych. Jednym z materiałów nadających się na wykonanie szczelnej powłoki chroniącej elementy budynku przed zawilgoceniem są folie/membrany izolacyjne wykonane z tworzyw sztucznych. Dobór odpowiedniej membrany oraz fachowy montaż zapewni odpowiednią hydroizolację przeciwwodną i przeciwwilgociową fundamentów.
Membrany izolacyjne doskonale nadają się do wykonania izolacji pionowej przeciwwodnej lub przeciwwilgociowej podziemnych części budynku. Montaż membrany można wykonywać dopiero po oczyszczeniu i zagruntowaniu podłoża, szczególną uwagę przy wykonywaniu powłoki izolacyjnej należy zwrócić na prawidłowe połączenie poszczególnych mat izolacyjnych ponieważ niestaranne wykonanie połączenia między membranami jest jednym z najczęstszych powodów występowania przecieków. Dobrze wykonana izolacja pionowa z membran przeciwwodnych zapewnia szczelną izolację elementów pionowych budynku na długie lata, chroniąc wnętrze budynku i elementy konstrukcyjne przed zniszczeniem spowodowanym działaniem wody.
Szczelne wykonanie hydroizolacji poziomej ma znaczący wpływ na trwałość konstrukcji oraz pozwoli zaoszczędzić użytkownikowi znacznych kosztów jakie należałoby ponieść w przypadku potrzeby naprawy ewentualnych nieszczelności. Folie hydroizolacyjne są jednym z podstawowych rozwiązań służących do wykonywania poziomych izolacji budynków, dzięki szerokiemu wyborowi materiałów można dobrać membranę o odpowiednich parametrach wytrzymałościowych i przeciwwodnych wymaganych do prawidłowego zaizolowania obiektu. Izolacje poziomą wykonaną z membran można w łatwy sposób połączyć z izolacją pionową ścian, poprzez zastosowanie klejów systemowych lub zgrzewając membrany dzięki czemu otrzymamy szczelną powłokę chroniącą elementy budynku przed działaniem wody.
Folie hydroizolacyjne możemy pogrupować z uwagi na materiał, z którego są wykonane oraz na sposób mocowania do elementów budynku i wykonywania połączeń między poszczególnymi arkuszami. Podział membran hydroizolacyjnych z uwagi na materiał: Folia HDPE – membrana wykonana z polietylenu dużej gęstości jest zazwyczaj produkowana w grubościach 0,2-1,2mm. Należy jednak zaznaczyć, że tylko membrany HDPE grubości powyżej 0,4mm ma zastosowanie przy wykonywaniu izolacji pionowych i poziomych fundamentów oraz do izolacji balkonów, tarasów i podłóg na gruncie. **Folia PCW (PVC) **- są to elastyczne membrany wykonane z odpowiednio zmodyfikowanego polichlorku winylu, membrany te charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne i przerastanie korzeni dodatkowo zachowują plastyczność przy niskich temperaturach. Folie PCW mogą występować w wersji niezbrojonej lub zbrojonej odpowiednią włókniną lub tworzywami. Membrany EPDM - są wykonane z syntetycznego kauczuku etylenowo-propylenowo-dienowego, grubość produkowanych membran zazwyczaj waha się w granicach 0,75-3mm. Membrana EPDM jest stosowana z powodzeniem jako izolacja pionowa i pozioma fundamentów, ponadto tworzywo EPDM jest wyjątkowo mocne oraz cechuje się dużą rozciągliwością przez co jest jednym z najlepszych materiałów do wykonania trwałego zabezpieczenia przeciwwodnego fundamentów.
Podział membran z uwagi na sposób montażu: W przypadku zastosowania do izolacji pionowej
W przypadku zastosowania do izolacji poziomych