Hydroizolacja budynków materiałami bitumicznymi, jest jedną z najbardziej popularnych metod zabezpieczenia elementów fundamentu przed działaniem wody. Dzięki swoim parametrom materiały izolacyjne na bazie bitumów doskonale nadają się do wykonywania izolacji przeciwwodnych i przeciwwilgociowych takich elementów jak ściany piwnic, garaże podziemne, fundamenty, przejścia podziemne. Nasza firma dzięki doświadczeniu jest w stanie dobrać odpowiedni rodzaj materiału do elementu oraz zająć się wykonaniem samej warstwy hydroizolacyjnej.
Materiałami na bazie, których wytwarzane są preparaty do izolacji bitumicznych to zazwyczaj modyfikowane tworzywami sztucznymi emulsji bitumicznej. Preparaty stosowane do hydroizolacji bitumicznych można rozróżnić na jednoskładnikowe lub wieloskładnikowe. Materiały jednoskładnikowe wiążą poprzez proces powolnego odparowywania wody do atmosfery. Natomiast masy dwuskładnikowe, z uwagi na procesy wiązania są w stanie tężeć w otoczeniu wody lub bez dostępności do powietrza.
Hydroizolacja bitumiczna zapewnia szczelną ochronę budynku przed działaniem wody gruntowej, jednak należy ją wykonywać zgodnie z sztuką budowlaną i zaleceniami producenta. Przed przystąpieniem do wykonywania hydroizolacji należy odpowiednio przygotować podłoże. Hydroizolacje bitumiczne należy nakładać na czyste i odpowiednio nośne podłoże, które w razie konieczności należy odpowiednio wzmocnić lub w przypadku występowania luźnych elementów całościowo przeszlifować. Następnie przed nałożeniem docelowej warstwy izolacyjnej należy powierzchnię zagruntować w celu odpowiedniego związania i wzmocnienia podłoża. Po przygotowaniu elementu można przystąpić do nakładania hydroizolacji bitumicznej. Dzięki konsystencji materiału izolacyjnego można uzyskać warstwę wodochronną lub przeciwwilgociową w zależności od grubości nałożonego materiału. W przypadku, kiedy należy wykonać ciężką izolację przeciwwodną często w warstwę materiału bitumicznego wtapia się siatkę z włókna szklanego gwarantującą uzyskanie powłoki o odpowiedniej grubości oraz redukuje naprężenia powstałe w warstwie izolacji. Po wykonaniu hydroizolacji należy wykonać termoizolację np. z płyt XPS w celu ocieplenia ścian fundamentowych oraz zabezpieczeniu powłoki bitumicznej przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Hydroizolację bitumiczną dzięki półpłynnej konsystencji materiału można wykonywać poprzez nakładanie ręczne lub z użyciem natrysku, przez co izolacje łatwo wykonuje się na powierzchniach nieregularnych o skomplikowanych kształtach. Niezależnie od sposobu nakładania materiału, uzyskuje się warstwę szczelnie izolującą przed wodą znajdującą się w gruncie. Dodatkowo dzięki zastosowaniu mas bitumicznych otrzymujemy jednorodną powłokę izolacyjną bez łączeń i spoin, które są miejscami szczególnie narażonymi na powstawanie przecieków. Wykonana hydroizolacja bitumiczna dzięki swojej elastyczności posiada zdolność mostkowania rys konstrukcyjnych, co zapewnia szczelność hydroizolacji pomimo powstawania pęknięć spowodowanych pracą konstrukcji.