DRENAŻ OPASKOWY

Offer Image

DRENAŻ OPASKOWY

Drenażem opaskowym nazywamy układ rur wykonywanych obwodowo wokół budynku, który następnie jest zasypywany odpowiednio przepuszczalnymi warstwami. Jego zadaniem jest odbiór wody opadowej, która może wywołać parcie hydrostatyczne na fundament podczas filtrowania przez grunt wokół budynku. Zastosowanie drenażu opaskowego nie zastąpi wykonania odpowiedniej hydroizolacji jednak w niektórych przypadkach pozwoli na zastosowanie izolacji przeciwwilgociowej zamiast przeciwwodnej co pozwoli zredukować koszty. Wykonanie drenażu pozwoli na obniżenie poziomu wód gruntowych wokół budynku co pozwoli na uniknięcie podmakania fundamentów lub zalewania piwnic.

Kiedy zastosować drenaż opaskowy

Przed przystąpieniem do wykonania drenażu należy dobrze rozpoznać warunki gruntowo-wodne w jakich zostanie wykonany fundament budynku, ponieważ to one w znacznym stopniu określają konieczność zastosowania drenażu oraz parametry jakie będzie musiał posiadać. Wykonanie drenażu opaskowego jest wskazane między innymi, kiedy grunty przylegające do ścian budynku są nieprzepuszczalne a woda opadowa filtrująca przez grunt wywiera parcie hydrostatyczne na elementy obiektu. W takim przypadku zastosowanie drenażu opaskowego wokół ścian fundamentowych pozwoli na szybsza migrację wody opadowej dzięki czemu warstwa hydroizolacji zostanie odciążona. W przypadku opisanym powyżej dla, którego poziom wód gruntowych znajduje się poniżej poziomu posadowienia zastosowanie drenażu pozwoli na zastąpienie hydroizolacji przeciwwodnej znacznie tańsza izolacją przeciwwilgociową. Drenaż jest zalecany także w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych w celu odciążenia izolacji przeciwwodnej. Powyżej opisane rozwiązania są tylko przykładowymi, w celu określenia konieczności zastosowania drenażu oraz parametrów towarzyszącej mu izolacji dla danego obiektu należy zawsze podchodzić indywidualnie na podstawie warunków wodno-gruntowych oraz projektu wykonawczego.

Wykonanie drenażu opaskowego fundamentów

Drenaż opaskowy można zastosować zarówno przy budowaniu nowych budowli jak i w przypadku budynków istniejących. Jedyną różnicą w wykonywaniu drenażu przy budynkach nowych a istniejących jest to, że w celu wykonania drenażu w obiektach istniejących prace należy rozpocząć od odkopania ścian fundamentowych do głębokości nie większej niż 20 cm powyżej poziomu posadowienia. Kiedy ściany podziemia są odsłonięte należy wykonać na warstwie geowłókniny obsypkę żwirową grubości około 20cm, na której należy ułożyć rury drenażowe o odpowiedniej średnicy. Ważne dla prawidłowego działania instalacji drenarskiej jest zachowanie spadków rur umożliwiających odprowadzenie wody. Rury drenarskie należy doprowadzić do studzienek rewizyjnych lub do docelowego miejsca odprowadzenia wody. Po ułożeniu instalacji należy obłożyć drenaż obsypką żwirową grubości około 25-30 cm i owinąć geowłókniną. Ostatnim krokiem jest rozpoczęcie zasypów do poziomu projektowanego terenu gruntem o odpowiednim wskaźniku filtracyjnym np. piaskiem o właściwym uziarnieniu.