Przerwy robocze lub też inaczej styki robocze są to miejsca, w których stwardniały beton łączy się z nowym betonem przy zachowaniu ciągłości zbrojenia. zastosowanie przerw roboczych jest konieczne między innymi z uwagi na technologię wykonania konstrukcji żelbetowych, możliwości technologiczne budowy lub zalecenia projektowe. Styki robocze w konstrukcjach żelbetowych są miejscami szczególnie wrażliwymi zwłaszcza w przypadku jeżeli przerwa robocza występuję w elemencie części budynku poddaneu parciu wód gruntowych. Często jeżeli styk roboczy konstrukcji poddany jest działaniu wody w tym miejscu występują największe przecieki skutkujące niszczeniem konstrukcji oraz jej warstw wykończeniowych. Obecnie istnieją jednak skuteczne metody uszczelniania przecieków w miejscach przerw roboczych, poniżej zostały przedstawione dwie najpopularniejsze.
Węże iniekcyjne montuje się w przerwie roboczej, w której po zakończeniu betonowania spodziewamy się wystąpienia przecieków. Wąż iniekcyjny jest to perforowany przewód, w który po wystąpieniu przecieku w styku roboczym, wtłacza się preparat iniekcyjny pod dużym ciśnieniem. Dzięki perforowanym ścianką węża iniekcyjnego preparat przedostaje się do szczeliny powstałej w miejscu połączenia dwóch etapów betonownia uszczelniając przerwę roboczą na całej jej długości. Zastosowanie węża iniekcyjnego gwarantuje uzyskanie szczelnego połączenia styku roboczego przy jednoczesnym braku zbędnych kosztów.
Inną metodą uszczelniania styków roboczych jest ich iniekcja ciśnieniowa odpowiednimi preparatami. Rozwiązanie to jest stosowane w przypadku jeżeli nie było możliwości montażu węża iniekcyjnego z przyczyn technologicznych lub jeżeli na etapie wykonawstwa nie przewidziano możliwości wystąpienia przecieków w miejscu styku roboczego. W takich przypadkach aby zatamować przeciek należy wykonać w miejscu przerwy roboczej iniekcję ciśnieniową. W tym celu nawierca się szereg otworów, które przechodzą przez płaszczyznę przerwy roboczej. W wykonane otwory montuje się pakery iniekcyjne przez, które pod znacznym ciśnieniem wtłacza się do szczeliny iniekt. Preparat iniekcyjny uzupełnia przerwy w strukturze betonu uszczelniającąc styk roboczy dzięki czemu zablokowana zostaje możliwość penetracji połączenia przez wodę. Zastosowanie tej metody zapewnia szczelność styku roboczego oraz zwiększa stopień zespolenia konstrukcji.