USZCZELNIENIA DYLATACJI POMIĘDZY ELEMENTAMI ŻELBETOWYMI (KONSTRUKCYJNYMI)
USZCZELNIENIA DYLATACJI POMIĘDZY ELEMENTAMI ŻELBETOWYMI (KONSTRUKCYJNYMI)
Dylatacje są to celowo wykonane szczeliny w elementach konstrukcyjnych danego budynku oraz w niektórych rodzajach warstw wykończeniowych. Brak zastosowania dylatacji z różnych względów może powodować pękanie elementów nośnych oraz wykończeniowych. Ze względów technologicznych wykonanie dylatacji jest konieczne a ich szczegółowy rozstaw oraz szerokość powinny zostać określone w projekcie wykonawczym konstrukcji. . Z uwagi na charakter pracy dylatacji, która podlega ciągłym ruchom poziomym i pionowym kluczową kwestią w trwałości konstrukcji jest jej odpowiednie uszczelnienie oraz późniejsze wykończenie.
Rodzaje dylatacji
Dylatacja termiczna: dylatacje termiczne stosuje się w przypadku kiedy dany element pod wpływem ogrzewania lub chłodzenia zmienia swoją geometrię (rozszerza się lub kurczy). Zastosowanie dylatacji o odpowiedniej szerokości w takim przypadku pozwala danemu elementowi na swobodne odkształcanie bez powstawania dodatkowych naprężeń, które mogłyby spowodować spękanie lub wykruszenie konstrukcji lub innego elementu.
Dylatacja konstrukcyjna: możemy rozróżnić dwa przypadki, w których najczęściej stosowane są dylatacje konstrukcyjne. Pierwszym z nich jest dobudowa nowej części budynku do już istniejącej. Przerwę dylatacyjną wykonuje się w takim przypadku żeby zmniejszyć wpływ nierównomiernego osiadania wpływu nowego obiektu na istniejący. Drugim przypadkiem jest wykonywanie dylatacji w przypadku wznoszenia budynków o znacznych wymiarach, między innymi z uwagi na konieczność ograniczenia wpływu nierównomiernego osiadania całej konstrukcji, połączenia różnych rodzai posadowienia lub z uwagi na wymagania wytrzymałościowe danego elementu konstrukcji.
**Dylatacja technologiczna: **Jest wykonywana w przypadku, kiedy w danej konstrukcji należy wyeliminować wpływy pęcznienia i skurczu i jednego z materiałów konstrukcyjnych. Dylatacja tego typu podobnie jak dylatacja termiczna przeciwdziała niszczeniu elementu konstrukcyjnego spowodowanego dodatkowymi naprężeniami.
Uszczelnienie dylatacji
Dylatacja z uwagi na charakter swojej pracy jest jednym z najtrudniejszych miejsc do wykonania właściwej hydroizolacji. Uszczelnienie dylatacji musi charakteryzować się jednocześnie wysoką izolacyjnością przeciwko parciu wody i być jednocześnie na tyle elastyczne, żeby zachowywać szczelność pomimo ruchów krawędzi szczeliny. Hydroizolacje dylatacji należy projektować i wykonywać w sposób indywidualny do danego typu dylatacji, warunków w jakich będzie pracować oraz obciążenia wodą. Nasza oferta obejmuje kompleksową pomoc w doborze sposobu uszczelnienia dylatacji oraz jego wykonania, dzięki czemu gwarantujemy otrzymanie trwałego zabezpieczenia przeciwko przedzieraniu się wody do wnętrza budynku.