USZCZELNIENIA RYS I PĘKNIĘĆ KONSTRUKCYJNYCH W ELEMENTACH ŻELBETOWYCH

Offer Image

USZCZELNIENIA RYS I PĘKNIĘĆ KONSTRUKCYJNYCH W ELEMENTACH ŻELBETOWYCH

Rysy i pęknięcia są to nieplanowane wady materiału, które zmniejszają jego trwałość, wytrzymałość oraz mogą prowadzić do szybszego zniszczenia całego elementu. Rysy najczęściej możemy spotkać w elementach betonowych, żelbetowych lub murowanych ich powstanie zazwyczaj skutkuje przyspieszonym niszczeniem elementu między innymi poprzez korozję zbrojenia lub betonu. Dodatkowo jeżeli pęknięciu ulegnie element wodoszczelny przez powstałą rysę może dostawać się woda do wnętrza budynku dokonując kolejnych uszkodzeń. Z uwagi na wymienione wyżej zjawiska uszczelnienie powstałych rys jest konieczne żeby zapewnić trwałość oraz bezpieczeństwo konstrukcji.

Przyczyny powstawania rys i pęknięć

Powstawanie kontrolowanych rys o ściśle określonej szerokości w konstrukcjach żelbetowych jest zjawiskiem normalnym oraz akceptowalnym przez normy. Jednak często rysy powstają na skutek błędów wykonawczych, projektowych, z uwagi na rozszerzalność pod wpływem zmiany temperatury. W konstrukcjach betonowych rysy mogą powstawać już na etapie wiązania z uwagi na powstałe ciepło hydratacji oraz podczas wysychania z uwagi na procesy wysychania oraz skurczu betonu. Częstym powodem występowania nieplanowanych rys w betonie jest błędna pielęgnacja konstrukcji, która podczas etapu wiązania betonu pozwala zbyt szybko odparować zawartej w nim wodzie co przyczynia się do zarysowania elementu i zmniejszenia jego trwałości.

Uszczelnianie rys i pęknięć - jak dobrać odpowiednią metodę ?

Przed przystąpieniem do uszczelnienia rys należy zrobić szczegółowe rozeznanie w celu dobrania odpowiedniego środa do uzupełnienia uszkodzenia. W tym celu należy zwrócić uwagę w jakim miejscu konstrukcji występuje zarysowanie oraz czy rysa jest sucha lub występuje w niej woda. Jeżeli zarysowaniu poddał się element obciążony parciem wody, doboru metody oraz materiału naprawczego należy dokonać na podstawie ilości oraz ciśnienia płynu wydostającego się przez zarysowanie. Kolejnym ważnym czynnikiem ważnym w doborze metody uszczelnienia rys jest jej rozwartość oraz to czy nie zmienia swoich wymiarów w czasie pod względem pracy konstrukcji. Dopiero po określeniu powyższych czynników można dobrać materiał oraz metodę uszczelnienia i naprawy rys. Należy tu jednak zwrócić uwagę, że w niektórych przypadkach samo uzupełnienie rys może okazać się niewystarczające i należy rozważyć inne sposoby naprawy. Takimi przypadkami zazwyczaj są rysy, które powstają na skutek przeciążenia konstrukcji lub zmiany warunków pracy elementów dlatego każdorazowo przy doborze metody naprawczej należy skonsultować się z projektantem oraz fachową firmą wykonawczą.

Uszczelnianie rys i pęknięć - metoda iniekcji

Jedną z metod uszczelniania rys jest jej wypełnienie rysy odpowiednio dobranym materiałem iniekcyjnym. Dobór materiału iniekcyjnego zależy od tego przyczyny powstania rysy, charakteru konstrukcji, materiału elementu oraz szeregu innych czynników, które mają wpływ na określenie preparatu do iniekcji. Na przykład dla rys zawilgoconych oraz takich z przepływem wody do zespolenia konstrukcji oraz trwałego uszczelnienia rysy należy wybrać materiał, który jednocześnie zwiąże strukturę elementu oraz zapewni odpowiednią wodoszczelność przegrody. W pierwszej kolejność przed przystapieniem do uszczelnienia rysy należy ją odpowiednio przygotować poprzez jej nacięcie oraz zamknięcie odpowiednią zaprawą Zabieg ten wykonuje się w celu zabezpieczeniu przed wypływem iniektu oraz aby wyrównać ciśnienie w rysie podczas iniekcji. Następnie wzdłuż rysy wykonuje się szereg otworów, które mają przechodzić przez płaszczyznę rysy, w powstałe otwory montuje się pakery iniekcyjne. Kolejnym etapem uszczelnienia rysy jest proces iniekcji podczas, którego w zależności od rysy możemy zastosować iniekcję grawitacyjną lub wysokociśnieniową. Wprowadzony preparat iniekcyjny wypełnia rysę zespalając konstrukcję oraz zapewniając szczelność oraz odpowiednie warunki do pracy konstrukcji. Należy jednak zwrócić uwagę, że z uwagi na charakter prac związanych z uszczelnieniem rys oraz konsekwencje niewłaściwego wykonania należy korzystać z usług firm posiadających odpowiednie doświadczenie oraz wiedzę techniczną zapewniającą odpowiednią jakość uszczelnienia.